#12136 – ING NEW YORK MARTHON 2013

13Už len 13 dní ostáva do štartu jedného z najprestížnejších a najkrajších maratónov na svete. Bolo to presne pred dvoma rokmi, keď som mal to šťastie vidieť tento maratón v plnej paráde na vlastné oči. Celé mesto New York žilo maratónom už niekoľko dní vopred a ešte aj niekoľko dní po. My sme do NY pricestovali v piatok a hneď po ubytovaní sme sa stretli so Sajfom, ktorý v ten rok bežal. On už natešený na beh, my natešení na pozeranie. Ako inak prvé moje kroky viedli do Nike Town – 5 poschodový obchod, ktorý bol celý pre bežcov. Každý jeden si tam mohol nájsť všetko čo pre beh potrebuje. Skvelá zábava na každom poschodí. No niečo neskutočné. Deň pred štartom sme si prešli Central Park, miesto kde celá táto pompézna akcia finišuje. Sen každého, kto sa skoro ráno postaví na štart je dostať sa do Central Parku a preťať cieľovú pásku. Mne išli zimomriavky po celom tele len pri pomyslení, na ten nádherný pocit.

Prišiel deň štartu. Ulice posiate miliónmi fanúšikov, ktorí lemovali celú trať. Štart som si pozrel na hoteli v televízi a vybral sa sledovať dianie na trať. Na cca 10tej míli (15-16km) sme sa postavili hneď za občerstovačku. Po chvíli už prebiehali favoriti. Poviem vám, to bola rýchlosť. Ľudia skandovali akoby to bežal ich kamarát, či dokonca niekto z rodiny. My sme čakali na Sajfu. Dúfali sme, že ho medzi toľkími bežcami uvidíme. A… Podarilo sa. Zakýval nám, usmial sa a bežal ďalej. Presunuli sme sa kúsok pred cieľ. Pozreli, kde by sme sa mohli postaviť, aby sme mali dobrý výhľad a vyrátali kedy asi by bolo Maťo pribiehať. Z výpočtu nám vyšlo, že máme ešte čas na kávu v Starbucks. Keď sme sa vrátili ku koridoru už ním prúdil dav bežcov. Niektorí vyzerali úplne v pohode, iní zas mierne ničení. Všetci však mali jedno spoločné. Obrovské odhodlanie! Odhodlanie prísť do cieľa za každú cenu. Hoci boli na pokraji svojich síl nevzdávali sa a početný dav im dodával potrebnú odvahu. A zrazu bežííííí on. Opäť sme ho videli. Opäť mu pofandili. YEEEES! Dokázal to a ešte to aj super zvládol. Moje pocity sa asi ťažko dajú porovnávať s tým ako to prežíval on, ale v mojom vnútri sa začala rodiť myšlienka. Raz to chcem zažiť a chcem to zažiť na maratóne maratónov v NYC.

Slovensko v cielovej rovinkeO tomto svojom sne som povedal len jednému človeku. Môj dobrý kamarát Filip. Čas plynul a zrazu mi prišla od neho správa. Tak čo môj, ideme sa zaregistrovať? Dnes je posledný termín. Nahoďme to a však aj tak nás prvý rok z lotérie nevyberú. Veď prečo by aj hneď mali. Háčik bol v tom, že som išiel akurát na večeru k bratovi a keďže o našom malom tajomstve nikto nevedel, nemohol som si tam rozbaliť comp a prihlásiť sa. Fila to vyriešil za mňa. Prešlo niekoľko týždňov a ja som bol na dovolenke ďaleko od domova. Zastihol ma tam mail. YOU ARE IN NYC MARATHON 2012. Pozerám na to, že sa asi zbláznili. Hneď píšem, že čo mi prišlo. Fila, že: „viem, viem, všetko viem. Mňa tiež vybrali“! Tak takéto radosti sa nám dejú J

Vedel som, že ten rok to nenatrénujem, ale keďže NYC Marathon ponúka možnosť odloženia si miesta na ďalší ročník neváhal som a urobil som tak. Fila sa vybral do US, ale žiaľ príroda chcela, aby sa maratón nebežal. Veľké sklamanie, ktoré zrejme trvá až do dnes.

Ja som si teda vybral svoju možnosť bežať tento rok. Zaregistroval som sa a čakal, koho z mojich kamartátov ešte vyberú. Nakoniec nevybrali všetkých, čo sa prihlásili, ale povedali, že aj tak do NYC chcú ísť. Že aj pozerať bude zážitok. (majú pravdu, zažil som to J )

Pred pár dňami som dostal mail, že si už môžem pozrieť svoje štartové číslo a čas štartu. V NYC sa totiž štartuje na tri vlny. Prvá o 9:40. A som v nej. Moje štartové číslo je #12136. Tu prichádza otázka na Leskyho, že čo presne toto znamená. Ja síce mierne tušenie mám, ale on je náš dvorný veštec zo štartových čísel. Spolieham sa, že mi vyveští niečo pekné J Nech to však pôjde akokoľvek viem, že sa na to teším, že sa na tento maratón pozerám s obrovským rešpektom a úctou ku každému, kto sa postaví na štart. Želám si, aby sme všetci dobehli v zdraví do cieľa a mohli sa tešiť z ďalšieho krásneho športového zážitku.

Akosi nenachádzam aktuálne tie správne slová, ktoré by vyjadrili to všetko čím som si prešiel v rámci behania a vyjadril vďaku všetkým ľuďom, ktorí mi umožnili byť tam kde som. Poďakovať tým, ktorí mi v tom pomáhali, podporovali, hecovali, atď… je ich strašne veeeeľmi veľa a ja dúfam, že ich moja radosť z behu aspoň trošku teší. Tento maratón pobežím pre vás všetkých. Pre mojich rodičov, súrodencov, celú rodinu, kamarátov, priateľov a najmä pre Leskyho a Filu no a samozrejme pre moju hlavu J!!!

PEACE & LOVE

IMG_0096 IMG_0123 IMG_0105 IMG_0084

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: