RÝCHLY ZAČIATOK SEPTEMBRA

Night run Septmber začal dostávaním sa z únavy po We Run Prague. Hoci som to nebežal, mal som pocit akoby som dobehol maratón. Po pár dňoch (konkrétne šiestich) športového ničnerobenia som sa s vervou pustil do posledných dvoch mesiacov prípravy pred maratónom v New Yorku. Povedal som si, že tento mesiac natočím tak 200km. Začal som dvomi ľahkými a kratšími behmi, aby som ich hneď ďalším podporil v rýchlejšom tempe. Ten som si odbehol už doma v Bratislave na Železnej Studničke. Povedal som si, že skúsim ísť v rýchlejšom tempe už smerom hore a potom dole to už pustiť. Na obrátke po 5km som mal priemer 4:42 na km, čím som prekvapil aj sám seba. Dole kopcom to išlo skvele a tak mi celkový primer vyšiel na 4:25 na 10km. Toto bolo vo štvrtok. Cez víkend na mňa čakal polmaratón v Budapešti. Ten som išiel odbehnúť len tak na náladu a aj tak som ten objem km musel niekde odbehať. Vybral som sa tam už v piatok a keďže sa bežalo až v nedeľu bol tam priestor pre menší žúr. Chodiť metrom by bola škoda tak sme väčšinu času prechodili. Vybrať číslo, čim, tričko a večer už spať. V nedeľu ma prekvapilo len preplnené metro a tak namiesto pohodlného prilíženia san a štart nasledoval 3km dlhý pochod J. Vďaka tomu som prišiel len pár minút pred štartom. Šup do koridoru, 3. 2.1. štart a bežím. Trať behu je veľmi pekná, vedie z kúpeľov cez mesto až k Dunaju, kde sa beží po oboch brechoch. Na 9tom kilometri bola veľká tabula kam mohli ľudia posielať svoje povzbudzujúce heslá. Ja som si to svoje našiel medzi nimi. To mi dodalo sily a pohodu do ďalších kilometrov. Popravde mi to celkom rýchlo utekalo aj keď moje tempo nebolo nijak závratné. Do cieľa som pribehol v čase 1:48. Misia splnená. Kilometre odbehané a môžeme ísť domov.

Nasledujúci týždeň som začal hneď skraja krátkym 7km výklusom. Utorok už som pár kilometrov pridal. A to som už nebežal sám. Po dlhom čase sme sa na železnej prebehli spoločne s Jajcom. 15km natočených. V tento deň som prvý krát cítil bolesť v ľavej nohe, ale nepripisoval som tomu veľkú váhu. Ďalší tréning som mal až vo štvrtok a tak si noha stihla oddýchnuť. Zatejpoval som si miesto kde ma to bolelo, natiahol kompresné ponožky a mohli sme behať. Úseky na Kuchajde v zostavičke Lesky, Jajco a ja sme zvládli úplne super a tak sme san a víkendový Night run tešili. Noha vydržala a ani na druhý deň nehlásila výnimočný stav.

NIKE+ mapa Night Run V sobotu som si doprial dlhší spánok a celý oddyýchnutý som si išiel pre štartové číslo. Postretal som zopár kamošov a dal si s nimi kávu v RiverParku, kde bolo celé zázemie behu. Následne niečo ľahké na obed a ešte krátky oddych. Poobede som sa vybral pre mojich malých bratov, ktorím som sľúbil, že ich vezme pozeraťna Night Run. Naša prvá spoločná cesta bolo samozrejme na desert J koláč a kava pred behom mi nemôžu ublížiť. Na miesto šatrtu sme prišli s predstihom a tak sme sa vyhli zápche či akýmkoľvek stresom. Azda prvý krát moje “oblikanie” niekto sledoval tak podrobne ako brachači. Jedna otázka striedala druhú. A toto si dávaš prečo? Toto je načo dobré? A ty máš toto a on to nemá. No hotová veda to je som zistil. Robím všetko tak automaticky, že si to ani neuvedomujem. Pre nich už toot bolo zážitkom. Prišli sme pred hlavné pódium, kde zbadali ľudí, ktorých dovtedy videli len v televízii. Tak reku ideme sa fotiť (brachači majú 10 a 6 rokov). Zopár somarín a ideme sa už chystať na štart. Ľahké rozklusanie a poď ho do koridoru. Rozlúčili sme sa. Išli sme sip o svojom. Oni s dozorom k trati fandiť a ja bežať. V koridore sme ešte samozrejme diskutovali kto ako pôjde bežať. Nikto nešiel bežať zhruba moje tempo tak som vedel, že pôjdem od začiatku sám. Dal som si cieľ dobehnúť 9km pod 40 minút. Zrazu štart a bežíme. Prvý kilometer bol veľmi rýchly. Až tak, že som ani nestíhal sledovať čas. To som popravde nesledoval počas celého behu. Bežalo sa mi super a tak som sa sústredil len na to aby som poriadne dýchal a nevypadol z tempa. 4km som mal za sebou až prekvapivo rýchlo. Výbeh tunelom a potom už len dole kopcom povedal som si. Pred tunelom davy fanúšikov a medzi nimi aj brachači, ktorí o sebe dávali jasne znať. Tunel som prežil a dole kopcom som to rozdýchal. Prebeh centrom mesta, späť na nábreží. Zo Šafka to sú už len 2km. Dýchaj, uvolni, užívaj si to. Bežím, bežím a stále dobieham bežcov predomnou. Míňam Nový most. Už len posledný kilometer. Sú to už len 4 minúty do cieľa. Ľudí pri trati prbúda a metrov je stále menej. Už sa blíži River Park a s ním aj vytúžený cieľ. Hovorím si, škoda, že to nie je 10km mal by som určite osobák. Tesne pred cieľom počujem hulákať brachačov. Dám to toho posledné sily a som v cieli.

Hodinky som zastavil a pozeral som okolo seba. Na moje pomery tam bolo málo bežcov. Vtedy mi došlo, že som fakt bežal rýchlo. Vydýchal som sa, pozradvil zopár kamarátov a pozrel na hodinky. Výsledný čas 38:18 a priemer 4:10 na KM. Tak toto sa mi ani v tom najlepšom bežeckom sne nesnívalo, že dokážem bežať takto rýchlo. Celý Night run som si to užíval a tešil sa z pohybu. Bolesť v nohe som takmer necítil takže som bol nadmieru spokojný. Lahunkým výklusom som sa presunul za brachačmi, ktorí už boli na námesti pri pódiu. Prezliecť do suchého, pozbierať partičku a poď ho niekam na dobré palacinky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: